Відкрити меню

Батько-одинак пільги в Україні

Як правило, батьками-одинаками стають не зі своєї волі, а через сформованих обставин.

Найпоширенішими причинами є:

 • позбавлення матері материнських прав;
 • відмова матері від виховання дитини;
 • знаходження матері тривалий час у лікувальній установі;
 • знаходження матері в місцях позбавлення волі;
 • смерть матері дитини.

Тому статус “батько-одинак” необхідно розглядати як можливість і необхідність для дитини виховуватися хоча б одним з батьків, що набагато краще, чим знаходження в дитячому будинку й подібних закладах.

Згідно з діючим законодавством, батьки-одинаки мають такі ж юридичнимі права й пільги, що й матері-одиночки. Крім того, пільги будуть поширюватися не тільки на вдівця, але й на батька, у випадку тривалого перебування матері в лікувальному закладі, розлучення, коли батько самостійно виховує дітей, а також коли людина всиновила дитину.

Перелік основних пільг і юридичних прав самотніх батьків

Тимчасова допомога

Згідно ч. 8 ст. 181 Сімейного кодексу України, якщо мати, або батько-одинак не здатні утримувати дитину, то призначається тимчасова допомога від держави розміром не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини його віку.

Відпустка

Ст. 10 і ст. 19 Закону України « Про відпустки» говорять, що щорічна відпустка батька — і матері-одинака можуть підлаштовувати під потреби дітей (карантини в навчальних установах, шкільні поїздки, екскурсії). Але якщо ви влаштувалися на сезонну роботу, період якої кілька місяців, то протягом цього часу відпустку взяти неможливо.

У ст. 182 Кодексу Законів про працю написане, що стандартна кількість днів відпустки – 24. Але матері (батьки) зі статусом одинаків можуть розраховувати на додаткові 10 днів – соціальна оплачувана відпустка. Якщо ви не використовували соціальну відпустку, то віна не згоряє, а переноситься на наступний рік або виплачується матеріально у випадку звільнення.

Гнучкий графік

Згідно зі ст. 177 КЗпП України самотніх батьків і матерів не можна відправляти у відрядження або змушувати працювати надурочно. Також ст. 56 КЗпП України говорить про те, що, якщо в батька є необхідність скоротити свій робочий день, він має право так зробити, але обов'язково відробити в день мінімум 4 години. Є ще один пункт, який є привілеєм для матерів- і батьків-одинаків гнучкий графік роботи. Наприклад, якщо вашій дитині ще немає 14 років, ваш робочий день може починатися на годину раніше або пізніше без втрати зарплати.

Звільнення

Згідно зі ст. 184 КЗпП України, самотніх батьків і матерів не можна звільняти, якщо дитині не здійснилося 3 року. Якщо підприємство повністю закривається, то його представники зобов'язано знайти нове місце роботи батькові-одинакові, а протягом періоду працевлаштування виплачувати зарплату, але не довше 3 місяців.

Податки

Постановою Кабміну № 1227 від 29.10.2010 самотні батьки й матері мають право платити податки меншого розміру. Як це відбувається: із зарплати визначають базу, з якої вираховують податки. Для самотніх батьків ця база менше, залежно від розміру соціальних пільг, що становить 150% на кожну дитину віком до 18 років.

Юридичні рекомендації для батьків-одинаків:

 • Користуйтеся всіма законними пільгами й вимагайте їхнього надання.
 • Домагайтеся виплати всієї гарантованої державою матеріальної допомоги.
 • Вимагайте аліменти з матерів, які відмовилися виховувати своєї дитину або позбавлені батьківських прав.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

© 2022 Панченко Сергій · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Дизайн та підтримка: GoodwinPress.ru

дізнатись про можливість бізнесу

  Ваше ім'я (обов'язково)

  Ваш e-mail (обов'язково)

  Ваш телефон (обов'язково)

  Місто (обов'язково)

  Тема

  Повідомлення (питання):

  x